Petar Bujas
Predavač
Trenutno je glavni urednik nakladničke djelatnosti u KIC-u. Kao dugogodišnji urednik programa u ovom kulturnom centru uredio je i vodio preko 1000 tribina iz područja povijesti, povijesti umjetnosti, ekonomije, politike, sociologije i antropologije.
Od 2000. godine se bavi uređivanjem knjiga; za nekoliko izdavačkih kuća uredio je i redigirao preko 300 biranih naslova iz povijesti, ekonomije, antropologije, sociologije i drugih srodnih područja.
Također, glavni je urednik svjetski poznate francuske džepne enciklopedijske biblioteke Que sais gdje je uredio 30 odabranih naslova. Kao vanjski suradnik sudjelovao je u izvođenju nastave na Filozofskom fakultetu u Zagrebu na kojem završava doktorsku dizertaciju iz etnologije i kulturne antropologije.
Poslovna komunikacija
Ideja programa
Uspješna komunikacija je važna za sve ljudske djelatnosti, a za uspjeh u poslovnim podvizima od presudnog je značaja. Umijeće komunikacije oduvijek je bilo u uskoj vezi s retoričkim vještinama.
Verbalno prenošenje ideja nemoguće je bez dojmljivog i lijepog govornog izražavanja.
Govor je nesumnjivo moćno sredstvo utjecaja na ljude; govor može opčiniti, nagovoriti, obratiti i preobratiti. Uvijek ovisno o govorniku samom, govor može dovesti do željenog cilja ali ga i potpuno promašiti.
Istinska retorika ne mora uvijek najviše pažnje polagati na tehnička pravila i umjetnu virtuoznost izražavanja; i bez velikog poznavanja same vještine može se dosegnuti visok stupanj govorničkog umijeća.
Stoga je presudna ali i kritična točka govorničke vještine sam govornik, a tek potom skup tehničkih znanja.
Kako uspostaviti jedinstvo misli, osjećaja i izgovorenih riječi? Kako biti autentičan i stajati iza izgovorenog i kako odagnati strah i tremu koji prate svaki javni nastup? Kako koristiti umijeće pamćenja? Naposljetku, kako učiniti da slušatelji trepere u skladu sa snagom izgovorenih riječi koje odzvanjaju u govorniku i šire se na slušateljstvo?
Odgovori na ova i mnoga druga pitanja kriju se u teoretskoj i praktičnoj pripremi govornika, a potom samog govora.